Gowarzewski Wincenty (1886 – 1971)

Urodził się 24 marca 1886 w Lutomiu. Był synem Walentego i  Magdaleny z domu Soloch. W dniu 8 stycznia 1919 r. wstąpił ochotniczo do Oddziału Powstańczego, na rozkaz dowódcy odcinka pułkownika Konstantego Chłapowskiego wyruszył na front, walcząc o wyzwolenie miejscowości: Sierakowa, Zatomia, Kolna i Kamionnej. Po rozejmie natychmiast wstąpił do 7. pułku strzelców wielkopolskich, awansując do stopnia chorążego sanitarnego. W powstaniu z bratem Janem. Nie znamy jego losów po powstaniu. Zmarł w Bielawie na Dolnym Śląsku 17 marca 1971 roku. Został pochowany na miejscowym cmentarzu, sektor 24, rząd 4 (poprzednia numeracja IIIB), nr grobu 1.

Żonaty (ślub 23 I 1909 w Chrzypsku Wielkim) z Marią Kafka  (*3 VIII 1885 w Orlu) córką Marcina i Łucji z domu Urban ). Świadkami byli Johann Gawrych, Peter Liszkowski. Syn Leon.

Wielkopolski Krzyż Powstańczy

Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem powstańczym (URP nr: 07.30-0.949 z dnia 30 VII 1964)

Projekt okładki I tomu Almanachu …

Źródła: WTG Gniazdo: Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, APP, zesp.1837, syg.122: Heirats-Haupt-Register, k.15; parafiabielawa.pl/wincenty,gowarzewski,1175,grob (d. 17 VII 2020), informacja od Pani  Ewy Alicji Slomskiej.

4 myśli na “Gowarzewski Wincenty (1886 – 1971)”

 1. Służby medyczne Powstania Wielkopolskiego oczekują ciągle na rzetelne badania źródłowe. Pionierska praca Jana Basińskiego (Koszalin 2010 i wcześniejsze) nie opisuje zmagań, toczonych przez setki żołnierzy (lekarzy, dentystów, farmaceutów, sanitariuszy, pielęgniarzy, pielęgniarek PCK-ochotniczek, noszowych, etc.) formacji medycznych powstania i Wojsk Wielkopolskich podczas działań na Wschodzie RP. Zachęcam zatem wszystkie osoby, które są w posiadaniu wiedzy lub dokumentów dotyczących tego aspektu walki o dzielenie się nimi.

 2. First of all I want to say excellent blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you don’t
  mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts
  out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first
  10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure out how
  to begin. Any ideas or tips? Appreciate it!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy − jeden =