Książki

II TOM – Wielki Almanach Powstańców Wielkopolskich i Bojowników o Niepodległość Ziemi Sierakowsko – Międzychodzkiej 1918-1921

Roman Chalasz

W treści tomu II (G-J) znajdziecie Państwo prawie 300 biogramów Powstańców Wielkopolskich i bojowników niepodległości związanych z ziemią sierakowsko-międzychodzką. Pochodzili z różnych miejsc w Wielkopolsce i nie tylko. Burzliwe i kapryśne losy rozproszyły ich i ich potomków po całym niema świecie. Wspólnym dla nich wszystkich mianownikiem jest związanie losów z ziemią sierakowsko-międzychodzką.

Ponad 2000 indeksów osobowych prowadzi przez zaskakujące czasami koligacje. Ogromna ilość reprodukowanych ilustracji i dokumentów urzeknie swoim bogactwem nawet członków najbliższych rodzin.

Twarda, elegancka oprawa, doskonałej jakości papier, maestria edytorska i walory naukowe stawiają ją w pierwszym rzędzie publikacji z biogramami powstańców.

„Wielki Almanach Powstańców Wielkopolskich i Bojowników o Niepodległość Ziemi Sierakowsko-Międzychodzkiej 1918–1921” pod redakcją Romana Chalasza to publikacja pod wieloma względami odmienna od książek dotychczas spotykanych. Nie jest to typowy słownik biograficzny, w którym zastosowano wszelkie reguły obowiązujące przy podobnych wydawnictwach. Nie jest to również album. Ale zastosowano tu nową metodę, bardzo dziś potrzebną: zebranie informacji o możliwie wszystkich powstańcach zamieszkujących region – niezależnie od stanowiska, funkcji i stopnia wojskowego: od dowódców po szeregowych, nawet jeśli istnieje o nich tylko wzmianka. Każdy biogram jednak zachował rygory informacyjne i zawiera bibliografię opracowaną zgodnie z zasadami obowiązującymi przy publikacjach historycznych. Informacje biograficzne zostały opatrzone doskonałej jakości ilustracjami i reprodukcjami dokumentów, co nadaje opracowaniu także charakter źródłowy. To publikacja do pewnego stopnia nowatorska pod względem formy i cenna dla wszystkich, którzy interesują się wielokierunkowo ujętą historią Powstania Wielkopolskiego i uczestnikami wydarzeń z lat 1918–1919. Książka jest bardzo atrakcyjna edytorsko.

dr Marek Rezler

W naszej literaturze historycznej znajduje się stosunkowo mało publikacji z dziedziny problematyki biograficznej dotyczącej m.in. frontu zachodniego Powstania Wielkopolskiego: w tym bohaterów odcinka sierakowskiego i międzychodzkiego. W pewnej mierze lukę w tym względzie zapełnia publikacja pod redakcją Romana Chalasza. Życie bohaterów almanachu obfitowało w wiele interesujących momentów, bo i epoka, w której przyszło im żyć i działać, była bogata w zwroty przełomowe dla budowy państwa polskiego. Niektóre biogramy mają cechy typowych not biograficznych, a inne eseju. Książka została uzupełniona ciekawymi i trafnie dobranymi ilustracjami. Jest to bardzo wartościowa pozycja rozwijająca naszą wiedzę w tak istotnej kwestii, jak biografistyka i regionalistyka w Polsce. Do tego została napisana żywym i bezpośrednim językiem trafiającym do czytelnika. Stanowi ona ciekawe źródło wiedzy zarówno dla zawodowego historyka, jak i amatora, który dzięki niej może prześledzić życiorysy uczestników walk o niepodległość ziemi sierakowsko-międzychodzkiej. Szeroka bibliografia i szczegółowy indeks nazwisk potwierdzają naukową wartość tej pracy.

dr Zdzisław Kościański

kup książkę

I TOM – Wielki Almanach Powstańców Wielkopolskich i Bojowników o Niepodległość Ziemi Sierakowsko – Międzychodzkiej 1918-1921

Roman Chalasz

Pochodzili z różnych miejsc w Wielkopolsce i nie tylko. Burzliwe i kapryśne losy rozproszyły ich i ich potomków po całym niema świecie. Wspólnym dla nich wszystkich mianownikiem jest związanie losów z ziemią sierakowsko-międzychodzką.

Ponad 2000 indeksów osobowych prowadzi przez zaskakujące czasami koligacje. Ogromna ilość reprodukowanych ilustracji i dokumentów urzeknie swoim bogactwem nawet członków najbliższych rodzin. Twarda, elegancka oprawa, doskonałej jakości papier, maestria edytorska i walory naukowe stawiają ją w pierwszym rzędzie publikacji z biogramami powstańców.

Próby spisania losów Powstańców Wielkopolskich podejmowane są właściwie w każdej gminie. Zwłaszcza 100 rocznica wybuchu powstania pobudziła wielu badaczy. Ta inicjatywa także jest prowadzona od 5 długich lat. Nie jest jednak ograniczona do jednej gminy a obejmuje cały, graniczny powiat, który znalazł się w pełnym kształcie w granicach Rzeczpospolitej dopiero w styczniu 1920 roku.

Ogrom zadania okazał się jednak większy niż siły jakimi dysponowaliśmy. Nikt się nie spodziewał, że Naszych powstańców jest aż tylu. Nie sądziliśmy także, że o bardzo wielu z nich wiemy tak żałośnie mało. Ostatecznie przy współpracy moich wspaniałych kolegów Witolda Borowskiego i Jarosława Łożyńskiego pracujemy nad prawie 1400 biogramami.

Każdy z nich wyczerpie dostępną wiedzę o życiu Wielkich Bohaterów, którzy wiedli normalne życie w domach stojących przy tych samych ulicach, po których biegają nasze dzieci.

Przy doborze postaci stosowaliśmy następujące kryteria.

Format A4, oprawa twarda, 350 – 400 str., bardzo bogato ilustrowana.

Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, żołnierze Armii Hallera, legioniści i żołnierze innych formacji walczących zbrojnie o Niepodległość Polski w latach 1918 – 1920, działacze niepodległościowi i plebiscytowi, osoby internowane lub więzione przez Niemców w związku z zagrożeniem jakie dla nich stanowili, którzy:

  • zmarli lub polegli na terenie powiatu podczas powstania,
  • urodzili się na terenie powiatu,
  • zmarli i/lub zostali pochowani na terenie powiatu,
  • mieszkali przez dłuższy czas w powiecie, i szczególnie się zasłużyli dla jego rozwoju,
  • należeli do kół różnych organizacji kombatanckich w powiecie, i zostali zweryfikowani bądź zaakceptowani przez innych członków jako spełniający kryteria opisane powyżej,
  • zostali wywiezieni z terenu powiatu w czasie II wojny, uciekli przed nadchodzącymi wojskami niemieckimi z terenu powiatu, a wiązali swoje życie wcześniej z Naszym powiatem niezależnie od miejsca urodzenia i śmierci.

„Wielki Almanach powstańców wielkopolskich i bojowników o niepodległość ziemi sierakowsko-międzychodzkiej 1918-1921” zawiera około 1300 nazwisk i zajmuje 5 tomów, w każdym po około 300 biogramów. Zachwalanie publikacji, dotyczącej przodków wielu rodzin ziemi sierakowsko – międzychodzkiej – która szybko zniknie z półek księgarskich z powodu małego nakładu, może wydać się zabiegiem chybionym.
Niemniej wypada stwierdzić, że „Almanach …” winien stać się jednym z podstawowych kompendiów każdego zainteresowanego dziejami tego regionu. Jest dla tego terenu pierwszym wydawnictwem tego rodzaju. Praca ta daje w każdym tomie wyobrażenie o ludziach i czasach, w których żyli i walczyli o zrealizowanie i ucieleśnienie swej nadrzędnej idei – zwycięstwa niepodległości Polski.
Założeniem Komitetu Redakcyjnego było przedstawienie sylwetek osób działających na tym terenie oraz tych, którzy pochodzili z tej ziemi a działali na innych frontach. Jest to kompendium wiedzy, które może nam się przydać w dzisiejszych czasach, kiedy zaczniemy na nowo szukać swoich korzeni i tożsamości. Biografie te wypełniają dotychczasową lukę, jaka istniała w wiedzy o postaciach regionu, którzy na trwałe zapisały się w dziejach polskich tradycji niepodległościowej.
Poszczególne tomy napisane zostały językiem komunikatywnym, są dobrze opracowane pod względem technicznym, zaopatrzone w źródła oraz ciekawe zdjęcia dokumentalne i fotokopie dokumentów. W sumie publikacja ta stanowi cenną pozycję dla popularyzacji i nauki dziejów walki o niepodległość na terenie ziemi sierakowsko-międzychodzkiej w latach 1918-1921.
dr Zdzisław Kościański


Zamów Książkę

Sieraków Historia Nieznana 2

Roman Chalasz, Robert Jędrzejczak, Jarosław T.Łożyński

Zapomniane historie z Sierakowa i najbliższej okolicy warte są poznania.

Ciekawe fakty, frapujące wydarzenia, zajmujące postacie i barwne historie miejsc na ziemi sierakowskiej urzekają swoją ekspresyjnością i zaskakują. Ciekawe historie okraszone zostały dziesiątkami doskonałych, choć czasem mocno przez ząb czasu nadgryzionych ilustracji.

Twarda oprawa, doskonałej jakości papier i albumowy nieomal druk czynią książkę świetnym upominkiem. Będzie nie tylko doskonałym uzupełnieniem domowego księgozbioru, ale także miłym wspomnieniem dla wszystkich rodzin, które nadal kochają Sieraków choć wichry dziejowe rozwiały je po świecie.

Zapytaj o dostępność

Gerlach – Historia w Stali Wykuta

Kuźnic Drzewickie od 1760 roku

Roman Chalasz

Gerlach jest najstarszą nadal działającą firmą, która swoją egzystencję opiera o trwałe dobra materialne. Jej początki to powstałe około 1760 roku w Kuźnicach Drzewickich zakłady górniczo – hutnicze. Tradycja firmy związana jest z jej lokalizacją. Niezmienna od początku funkcjonowania. Główny nurt historii firmy płynął zawsze wraz z rzeką Drzewiczką. Na przestrzeni wieków zmiennymi meandrami, to przyśpieszając, to zwalniając biegu. Zasilany żywotnością nowych produktów i idei powstałych często w innych miejscach, ostatecznie ukształtował wizerunek firmy tożsamy z marką “Gerlach”. Przez całe stulecia swojego istnienia, pomimo zmieniających się produktów i mód w Kuźnicach Drzewickich zawsze podmiotem aktywności było żelazo i stal, które przetworzone znajdowały uznanie kupców dzięki jakości, niezależnie od tego czy pracowite ręce robotników nadały im formę garnka, balustrady balkonowej, koła zębatego czy noża. Będąca współcześnie symbolem jakości marka “Gerlach” przeszła długą drogę. Ta książka to w rzeczywistości opowieść o rozwoju tradycji przemysłowej na ziemiach polskich, której “Gerlach” jest kwintesencją.
Roman Chalasz

Książka jest fascynującą opowieścią o ciągłości historycznej i przetrwaniu, w oparciu o dwa wymiary: technologii produkcji (hutnictwo żelaza) oraz lokalizacji (Drzewica), które znajdują swoje odzwierciedlenie w nazwie miejscowości (Kuźnice Drzewickie).

Te dwa nierozerwalnie złączone ze sobą wymiary symbolizują odwieczną symbiozę natury i technologii oraz zapewniają spółce przetrwanie  nawet jeżeli państwa, ustroje, ludzie i fortuny kolejnych właścicieli zmieniają się jak pory roku. Bogactwo i głębia historii spółki Gerlach przedstawiona w książce Romana Chalasza zasługuje na osobne opracowanie teoretyczne poświęcone wymiarom ciągłości historycznej i symbiozie dwóch wymiarów: technologii i lokalizacji.
W polskiej historycznej narracji zdominowanej przez wojnę, militaria, heroizm powstańców i opozycjonistów, konstruktywny i pragmatyczny patriotyzm kolejnych pokoleń pracowników i właścicieli Gerlacha i Kuźnic Drzewickich stanowi niezwykle potrzebną i odświeżającą narrację.
W książce znajduje się 975 przypisów, a indeksy bibliograficzne na końcu książki obejmują 16 lokalizacji archiwalnych, 187 pozycji literaturowych oraz 98 czasopism i periodyków. Wysiłek, który autor włożył w zgromadzenie tych materiałów stawia książkę na czele najlepszych opracowań historii korporacyjnych w Polsce i na równi z najlepszymi naukowymi pracami poświęconymi historii biznesu na świecie. Co niezmiernie ważne, autor nie tylko zgromadził imponujący materiał archiwalny, ale również wykorzystał go w książce bogato ilustrowanej portretami, rysunkami technicznymi, ogłoszeniami prasowymi, dziełami sztuki i zdjęciami z epoki, które pozwalają przenieść się w czasie i odczuć kontekst historyczny wydarzeń. Na wyróżnienie zasługuje również posługiwanie się mapami i szkicami prezentującymi obszar Kuźnic drzewickich oraz cytatami i fragmentami dzienników i wspomnień, które pozwalają na unikalne spojrzenie na przedsiębiorstwo oczami jemu współczesnych.
dr Tomasz Olejniczak, Akademia Leona Koźmińskiego, Katedra Zarządzania, Zakład Historii Biznesu.

Inna recenzja autorstwa Prezesa Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych – Leszka Koziorowskiego

http://www.historiafabryk.pl/blog/kategoria-b/gerlach-zachwyt-nad-monografia-przedsiebiorstwa.html?fbclid=IwAR1_VWC961nbfpoMK9xJnHCiGFiLbpMsynEFpMFCJ1j0N3LR511SUqEUHqg

Format A4, oprawa twarda, 354 str., bardzo bogato ilustrowana.

Zapytaj o dostępność


Ukłucia uczucia

Roman Chalasz

Tomik z mową wiązaną nie aspirujący literacko do żadnego miana. Zwyczajny zapis emocji. Najpierw tych przeżywanych przez otumanionego hormonami osiemnastolatka, a później tych przytłaczających zaniepokojonego widocznymi oznakami zmierzchu 58. latka.
Roman Chalasz

Na poetach zarabiają głównie spadkobiercy”.
Paweł Prędkiewicz

Format A5, oprawa twarda, oprawiana i szyta ręcznie przez autora, egzemplarze numerowane wyłącznie na imienne zamówienie, każdy z odręczną notką do zamawiającego.

Zapytaj o dostępność


Sieraków Historia Nieznana

Roman Chalasz, Artur Paczesny, Roman Tomczak

“Dzięki wytrwałemu poszukiwaniu fragmentów naszych dziejów możemy poznać historie, które zostały zapomniane (…) nieznane fakty związane z rozwojem górnictwa węglowego w regionie, historię hutnictwa szkła, czy losy hodowli bobrów w Bucharzewie. Zawarte na kartach tej książki informacje nieraz po raz pierwszy trafiają do szerszego grona czytelników, niejednokrotnie zaś wyjaśniają nieścisłości w przekazach powstałe na przestrzeni lat. Tak bogata różnorodność poruszanych tematów sprawia, że każdy znajdzie w niej coś interesującego dla siebie”.
Robert Jędrzejczak – Dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Format B5, oprawa twarda, 184 str., bogato ilustrowana.

Zapytaj o dostępność