Książki w przygotowaniu

Wielki Almanach Powstańców Wielkopolskich i Bojowników o Niepodległość Ziemi Sierakowsko – Międzychodzkiej 1918-1921

K – Ł, TOM III

Roman Chalasz

Próby spisania losów Powstańców Wielkopolskich podejmowane są właściwie w każdej gminie. Zwłaszcza 100 rocznica wybuchu powstania pobudziła wielu badaczy. Ta inicjatywa także jest prowadzona od kilku lat. Nie jest jednak ograniczona do jednej gminy a obejmuje cały, graniczny powiat, który znalazł się w pełnym kształcie w granicach Rzeczpospolitej dopiero w styczniu 1920 roku.

Ogrom zadania okazał się jednak większy niż siły jakimi dysponowaliśmy. Nikt się nie spodziewał, że Naszych powstańców jest aż tylu. Nie sądziliśmy także, że o bardzo wielu z nich wiemy tak żałośnie mało. Ostatecznie przy współpracy moich wspaniałych kolegów Witolda Borowskiego i Jarosława Łożyńskiego pracujemy nad prawie 1400 biogramami.

Każdy z nich wyczerpie dostępną wiedzę o życiu Wielkich Bohaterów, którzy wiedli normalne życie w domach stojących przy tych samych ulicach, po których biegają nasze dzieci.

Przy doborze postaci stosowaliśmy następujące kryteria.

Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, żołnierze Armii Hallera, legioniści i żołnierze innych formacji walczących zbrojnie o Niepodległość Polski w latach 1918 – 1920, działacze niepodległościowi i plebiscytowi, osoby internowane lub więzione przez Niemców w związku z zagrożeniem jakie dla nich stanowili, którzy:

– zmarli lub polegli na terenie powiatu podczas powstania,

– urodzili się na terenie powiatu,

– zmarli i/lub zostali pochowani na terenie powiatu,

– mieszkali przez dłuższy czas w powiecie, i szczególnie się zasłużyli dla jego rozwoju,

– należeli do kół różnych organizacji kombatanckich w powiecie, i zostali zweryfikowani bądź zaakceptowani przez innych członków jako spełniający kryteria opisane powyżej,

– zostali wywiezieni z terenu powiatu w czasie II wojny, uciekli przed nadchodzącymi wojskami niemieckimi z terenu powiatu, a wiązali swoje życie wcześniej z Naszym powiatem niezależnie od miejsca urodzenia i śmierci.

Format A4, oprawa twarda, 350 – 400 str., bardzo bogato ilustrowana.

Rezerwuj egzemplarz książki przed publikacją


400 Frontowych Dni

Ziemia sierakowsko – międzychodzka w walce o polskość 1918 – 1920

Roman Chalasz, Robert Jędrzejczak

Walka o niepodległość i polskość powiatu międzychodzkiego dzień po dniu od listopada 1918 roku do stycznia 1920 roku. Raporty z frontu. Rozkazy dzienne. Życie codzienne w pobliżu frontu. Powstanie Wielkopolskie jakiego nie znacie.

Format A4, oprawa twarda, około 200 str., bogato ilustrowana.

Rezerwuj egzemplarz książki przed publikacją