Książki

Sieraków Historia Nieznana 2

Roman Chalasz, Robert Jędrzejczak, Jarosław T.Łożyński

Zapomniane historie z Sierakowa i najbliższej okolicy warte są poznania.

Ciekawe fakty, frapujące wydarzenia, zajmujące postacie i barwne historie miejsc na ziemi sierakowskiej urzekają swoją ekspresyjnością i zaskakują. Ciekawe historie okraszone zostały dziesiątkami doskonałych, choć czasem mocno przez ząb czasu nadgryzionych ilustracji.

Twarda oprawa, doskonałej jakości papier i albumowy nieomal druk czynią książkę świetnym upominkiem. Będzie nie tylko doskonałym uzupełnieniem domowego księgozbioru, ale także miłym wspomnieniem dla wszystkich rodzin, które nadal kochają Sieraków choć wichry dziejowe rozwiały je po świecie.

Zakup książki – wydawnictwo Expansa

Gerlach – Historia w Stali Wykuta

Kuźnic Drzewickie od 1760 roku

Roman Chalasz

Gerlach jest najstarszą nadal działającą firmą, która swoją egzystencję opiera o trwałe dobra materialne. Jej początki to powstałe około 1760 roku w Kuźnicach Drzewickich zakłady górniczo – hutnicze. Tradycja firmy związana jest z jej lokalizacją. Niezmienna od początku funkcjonowania. Główny nurt historii firmy płynął zawsze wraz z rzeką Drzewiczką. Na przestrzeni wieków zmiennymi meandrami, to przyśpieszając, to zwalniając biegu. Zasilany żywotnością nowych produktów i idei powstałych często w innych miejscach, ostatecznie ukształtował wizerunek firmy tożsamy z marką “Gerlach”. Przez całe stulecia swojego istnienia, pomimo zmieniających się produktów i mód w Kuźnicach Drzewickich zawsze podmiotem aktywności było żelazo i stal, które przetworzone znajdowały uznanie kupców dzięki jakości, niezależnie od tego czy pracowite ręce robotników nadały im formę garnka, balustrady balkonowej, koła zębatego czy noża. Będąca współcześnie symbolem jakości marka “Gerlach” przeszła długą drogę. Ta książka to w rzeczywistości opowieść o rozwoju tradycji przemysłowej na ziemiach polskich, której “Gerlach” jest kwintesencją.
Roman Chalasz

Książka jest fascynującą opowieścią o ciągłości historycznej i przetrwaniu, w oparciu o dwa wymiary: technologii produkcji (hutnictwo żelaza) oraz lokalizacji (Drzewica), które znajdują swoje odzwierciedlenie w nazwie miejscowości (Kuźnice Drzewickie).

Te dwa nierozerwalnie złączone ze sobą wymiary symbolizują odwieczną symbiozę natury i technologii oraz zapewniają spółce przetrwanie  nawet jeżeli państwa, ustroje, ludzie i fortuny kolejnych właścicieli zmieniają się jak pory roku. Bogactwo i głębia historii spółki Gerlach przedstawiona w książce Romana Chalasza zasługuje na osobne opracowanie teoretyczne poświęcone wymiarom ciągłości historycznej i symbiozie dwóch wymiarów: technologii i lokalizacji.
W polskiej historycznej narracji zdominowanej przez wojnę, militaria, heroizm powstańców i opozycjonistów, konstruktywny i pragmatyczny patriotyzm kolejnych pokoleń pracowników i właścicieli Gerlacha i Kuźnic Drzewickich stanowi niezwykle potrzebną i odświeżającą narrację.
W książce znajduje się 975 przypisów, a indeksy bibliograficzne na końcu książki obejmują 16 lokalizacji archiwalnych, 187 pozycji literaturowych oraz 98 czasopism i periodyków. Wysiłek, który autor włożył w zgromadzenie tych materiałów stawia książkę na czele najlepszych opracowań historii korporacyjnych w Polsce i na równi z najlepszymi naukowymi pracami poświęconymi historii biznesu na świecie. Co niezmiernie ważne, autor nie tylko zgromadził imponujący materiał archiwalny, ale również wykorzystał go w książce bogato ilustrowanej portretami, rysunkami technicznymi, ogłoszeniami prasowymi, dziełami sztuki i zdjęciami z epoki, które pozwalają przenieść się w czasie i odczuć kontekst historyczny wydarzeń. Na wyróżnienie zasługuje również posługiwanie się mapami i szkicami prezentującymi obszar Kuźnic drzewickich oraz cytatami i fragmentami dzienników i wspomnień, które pozwalają na unikalne spojrzenie na przedsiębiorstwo oczami jemu współczesnych.
dr Tomasz Olejniczak, Akademia Leona Koźmińskiego, Katedra Zarządzania, Zakład Historii Biznesu.

Inna recenzja autorstwa Prezesa Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych – Leszka Koziorowskiego

http://www.historiafabryk.pl/blog/kategoria-b/gerlach-zachwyt-nad-monografia-przedsiebiorstwa.html?fbclid=IwAR1_VWC961nbfpoMK9xJnHCiGFiLbpMsynEFpMFCJ1j0N3LR511SUqEUHqg

Format A4, oprawa twarda, 354 str., bardzo bogato ilustrowana.

Żeby kupić książkę – proszę o kontakt


Ukłucia uczucia

Roman Chalasz

Tomik z mową wiązaną nie aspirujący literacko do żadnego miana. Zwyczajny zapis emocji. Najpierw tych przeżywanych przez otumanionego hormonami osiemnastolatka, a później tych przytłaczających zaniepokojonego widocznymi oznakami zmierzchu 58. latka.
Roman Chalasz

Na poetach zarabiają głównie spadkobiercy”.
Paweł Prędkiewicz

Format A5, oprawa twarda, oprawiana i szyta ręcznie przez autora, egzemplarze numerowane wyłącznie na imienne zamówienie, każdy z odręczną notką do zamawiającego.

Żeby kupić książkę – proszę o kontakt


Sieraków Historia Nieznana

Roman Chalasz, Artur Paczesny, Roman Tomczak

“Dzięki wytrwałemu poszukiwaniu fragmentów naszych dziejów możemy poznać historie, które zostały zapomniane (…) nieznane fakty związane z rozwojem górnictwa węglowego w regionie, historię hutnictwa szkła, czy losy hodowli bobrów w Bucharzewie. Zawarte na kartach tej książki informacje nieraz po raz pierwszy trafiają do szerszego grona czytelników, niejednokrotnie zaś wyjaśniają nieścisłości w przekazach powstałe na przestrzeni lat. Tak bogata różnorodność poruszanych tematów sprawia, że każdy znajdzie w niej coś interesującego dla siebie”.
Robert Jędrzejczak – Dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Format B5, oprawa twarda, 184 str., bogato ilustrowana.

Żeby kupić książkę – proszę o kontakt